Tutaj jesteś

Znaczenie kontrolek w samochodzie

22 lutego 2023 Samochody co oznaczają kontrolki w samochodzie


Współczesne samochody to niezwykle skomplikowane maszyny, których działanie jest dla kierowców pod wieloma względami tajemnicą. Trudno się dziwić, ponieważ stopień skomplikowania niektórych systemów jest na niezwykle wysokim poziomie. Żeby jednak kierowca stale mógł monitorować pracę auta, obecne są w nim liczne kontrolki dotyczące poszczególnych systemów i parametrów pracy. Co oznaczają kontrolki w samochodzie i jak je odczytywać?

Sprawdź również: Kategoria B – czym można jeździć?

Podział kontrolek na kolory

Liczba rzeczy, na które trzeba uważać podczas jazdy samochodem, jest tak duża, że producenci przygotowali szereg najróżniejszych kontrolek pozwalających cały czas monitorować auto. Dla ułatwienia zostały one podzielone na trzy kolory w zależności od ich znaczenia.
Oczywiście najważniejsze są kontrolki czerwone, które informują kierowcę o awarii lub nieprawidłowym działaniu poszczególnych systemów. Kolejne są kontrolki żółte, które dostarczają kierowcy wielu przydatnych informacji, lecz nie tak istotnych, jak te czerwone. Ostatnim rodzajem są kontrolki zielone, które najczęściej sygnalizują status działania poszczególnych systemów. Ich zaświecenie się nie powinno budzić niepokoju, ponieważ oznaczają one, że wszystko działa poprawnie.

Znaczenie czerwonych kontrolek

Jak można się bez trudu domyślić, ilość kontrolek w aucie jest naprawdę bardzo duża, lecz mimo wszystko powinno się wiedzieć, czego one dotyczą. Jakie jest zatem znaczenie kontrolek w samochodzie, które mają kolor czerwony?
Zdecydowanie najważniejsze w tym wypadku są kontrolki, które sygnalizują pracę silnika. Warto więc zwracać uwagę na te, które dotyczą temperatury jednostki napędowej czy też poziomu oleju. Czerwona ikonka może również sygnalizować problem z poduszkami bezpieczeństwa, z poprawnym działaniem systemu ABS czy też nieprawidłowy poziomem płynu hamulcowego.

Znaczenie żółtych kontrolek

Kontrolki w kolorze żółtym to takie, które informują kierowcę o jakimś problemie, który jednak nie jest na tyle ważny, aby natychmiast przerwać jazdę pojazdem. Jakie są więc najważniejsze kontrolki w tym zakresie?
Nie da się ukryć, że najważniejszą jest check engine, czyli kontrolka sygnalizująca problem z silnikiem. Oczywiście zakres tego błędu jest ogromny i może oznaczać np. nieprawidłową pracę jakiegoś czujnika lub przełączenie silnika w tryb awaryjny. Jednostka nadal jednak będzie pracować i pozwoli na dojechanie np. do warsztatu.
Inną często dostrzeganą przez kierowców żółtą kontrolką jest ta sygnalizująca ciśnienie powietrza w oponach. Jeśli spadnie ono poniżej pewnego poziomu, kontrolka to zasygnalizuje.
Co ciekawe, wiele aut posiada obecnie kontrolki informujące np. o niskiej temperaturze powietrza, co pozwala zachować czujność podczas jazdy. Taka kontrolka również zaświeci się na żółto.

Co oznaczają zielone kontrolki?

Ostatnim rodzajem kontrolek w samochodzie są te w kolorze zielonym. W tym wypadku ma się do czynienia z informacją dla kierowcy o poprawnym funkcjonowaniu jakiegoś systemu lub jego aktywacji.
Jakie są zatem przykłady? Zielone kontrolki mogą sygnalizować aktywację tempomatu, czujników parkowania, wykrywanie pojazdu przed autem czy też np. włączenie świateł mijania.

Zobacz także: Dlaczego w aucie smierdzi gazem? Przyczyny i rozwiązania

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?