Tutaj jesteś

Jak zarejestrować samochód?

20 maja 2024 Samochody Jak zarejestrować samochód

Rejestracja nowo zakupionego samochodu to jedno z pierwszych zadań, które czekają każdego właściciela pojazdu. Bez względu na to, czy kupiłeś auto z salonu, czy z drugiej ręki, aby móc legalnie jeździć po polskich drogach, musisz przejść przez proces rejestracji. Choć może się wydawać, że to skomplikowana procedura, w rzeczywistości wystarczy kilka kroków i odpowiednie dokumenty. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak zarejestrować samochód bez zbędnego stresu.

Dlaczego należy zarejestrować samochód?

Zgodnie z polskim prawem, nie można poruszać się po drodze niezarejestrowanym pojazdem. Oznacza to, że dopóki nie zarejestrujesz swojego samochodu, nie możesz wyjechać nim na drogę. Rejestracja jest niezbędna, aby Twój pojazd był legalnie dopuszczony do ruchu.

Co to właściwie jest rejestracja samochodu?

Rejestracja samochodu, a dokładniej rejestracja pojazdu, to procedura administracyjna, która pozwala pojazdom na legalne poruszanie się po drogach publicznych. Decyzję o rejestracji pojazdu podejmowana jest przez starostę odpowiedniego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu lub dla miejsca, w którym znajduje się siedziba firmy (w przypadku pojazdów firmowych). Dowodami potwierdzającymi, że samochód został zarejestrowany i może legalnie poruszać się po drogach są przede wszystkim tablice rejestracyjne umieszczone na pojeździe, a także dowód rejestracyjny.

Krok po kroku: jak zarejestrować samochód?

Jak zarejestrować samochód? Może się to wydawać nieco skomplikowane, jednak proces ten można rozłożyć na kilka prostych kroków. Ich spełnienie zagwarantuje Ci sprawne zarejestrowanie samochodu.

1. Zakup ubezpieczenie OC

Przed zarejestrowaniem samochodu należy go ubezpieczyć, a zatem wykupić ubezpieczenie OC. Polskie prawo zabrania poruszać się po drogach samochodom, które nie mają tego ubezpieczenia  Powinno się je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

2. Dokonaj wymaganych opłat

Do wniosku o rejestrację samochodu należy dołączyć dowód dokonania opłaty. Dlatego warto już wcześniej zainteresować się tą sprawą i jak najszybciej zapłacić wymagane sumy. Można to zazwyczaj zrobić przelewem bądź w kasie już w urzędzie – warto sprawdzić jakie opcje płatności dostępne są w danym urzędzie. Jeśli chodzi o wysokość wymaganych opłat to mogą różnić się one w zależności od wielu czynników, dlatego kluczowe jest sprawdzenie, za co będziesz musiał zapłacić w przypadku Twojego auta. Jednak najczęściej rejestracja samochodu osobowego (z wymiana tablic rejestracyjnych przy standardowych tablicach) kosztować będzie niecałe 200 złotych. Zachowując stare tablice rejestracyjne można nieco zaoszczędzić.

3. Przygotuj potrzebne dokumenty

Kolejnym krokiem w procesie rejestracji samochodu jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. To, jakie będą wymagane, może się różnić w zależności od chociażby tego, skąd nabyłeś pojazd – czy był już używany, czy jest nowy, czy został sprowadzony z zagranicy i jeśli tak to z jakiego kraju. Przed wizytą w urzędzie upewnij się, których dokładnie dokumentów potrzebujesz, a także czy przygotowałeś je wszystkie. Oto lista podstawowych dokumentów, które mogą być potrzebne:

  • Wniosek o rejestrację pojazdu
  • Świadectwo zgodności
  • Dokument potwierdzający własność pojazdu, np. umowa kupna/sprzedaży
  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne (jeżeli Twój samochód był wcześniej zarejestrowany)
  • Dokument świadczący o odpowiednim stanie technicznym pojazdu
  • Potwierdzenie dokonania opłat związanych z rejestracją pojazdu

4. Wizyta w urzędzie i czasowe pozwolenie

Gdy już masz wszystkie dokumenty, udaj się do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Tam złożysz wniosek o rejestrację pojazdu. Dodatkowo, Twój pojazd zostanie zarejestrowany czasowo, na 30 dni. Otrzymasz czasowe pozwolenie i tablice rejestracyjne, które pozwolą Ci legalnie poruszać się samochodem po drogach publicznych podczas oczekiwania na właściwą rejestrację. Urząd zyskuje w ten sposób 30 dni kalendarzowych na sprawdzenie wszystkich przedstawionych dokumentów i informacji o samochodzie oraz zlecenie produkcji dowodu rejestracyjnego. W razie potrzeby możesz też złożyć wniosek o wydłużenie czasowego pozwolenia o kolejnych 14 dni.

5. Stała rejestracja i odbiór dokumentów

Po upływie 30 dni Twój samochód zostanie zarejestrowany na stałe, a Ty będziesz mógł odebrać dowód rejestracyjny.

Jak zarejestrować samochód krok po kroku

Przerejestrowanie samochodu – czym różni się od zarejestrowania i jak go dokonać

Wiesz już jak zarejestrować samochód. Jednak jak do przerejestrować? I czym w ogóle jest przerejestrowanie pojazdu? Polskie prawo nie przewiduje właściwie procedury ‘przerejestrowania’ pojazdu. Stąd też ciężko w ogóle określić, czym owo ‘przerejestrowanie’ jest. Jednak zazwyczaj używając tego sformułowania, ma się na myśli procedurę dokonywaną po zmianie właściciela samochodu. “Przerejestrowuje” się wówczas pojazd na nowego właściciela, przy okazji zazwyczaj zmieniając numer rejestracyjny. A zatem, przerejestrowanie samochodu to ta sama procedura co zarejestrowanie samochodu. Dokonuje się go dokładnie w ten sam sposób, tym samym wnioskiem. Potrzebne są też podobne dokumenty.

Podsumowanie

Rejestracja samochodu to proces wymagający odpowiedniego przygotowania, ale niezbędny do legalnego poruszania się po drogach. Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak zarejestrować samochód krok po kroku, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych problemów i stresu. Pamiętaj, że dobrze przygotowane dokumenty i znajomość procedur to klucz do szybkiej i bezproblemowej rejestracji samochodu.

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?