Tutaj jesteś

Kategoria B – czym można jeździć?

3 stycznia 2023 Samochody kategoria b czym można jeździć

W ostatnich latach nie trudno zauważyć ogromny wzrost liczby samochodów osobowych na naszych drogach. Aby móc z nich korzystać, niezbędne jest posiadanie specjalnych uprawnień do kierowania pojazdami. Jedną z najpopularniejszych jest właśnie kategoria B. Czym można jeździć posiadając to uprawnienie? Daje nam ono więcej możliwości niż nam się wydaje. Przekonaj się sam, czytając poniższy artykuł.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • czego potrzebujesz, żeby zdobyć prawo jazdy kategorii B?
  • kategoria B – czym można jeździć?

Zobacz także: Kontrolka w aucie z wykrzyknikiem: Jak rozpoznać i rozwiązać ten problem?

Czego potrzebujesz, żeby zdobyć prawo jazdy kategorii B?

Aby móc ubiegać się o taki dokument wymagane jest ukończenie 18 lat, według prawa obowiązującego w Polsce. Natomiast kurs, który przygotuje Cię do egzaminu praktycznego, możesz rozpocząć, nie wcześniej jak 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. W tym przypadku rodzice powinni wyrazić pisemną zgodę. Pierwszym krokiem, którego nie można pominąć jest badanie lekarskie. Podczas przebiegu badania lekarz przeprowadzi z Tobą krótką rozmowę. Ma ona na celu zdobycie informacji o Twoim zdrowiu, posiadanych chorobach oraz ewentualnych przyjmowanych lekach. Po przeprowadzeniu takiego wywiadu przychodzi czas na badanie, które obejmuje:

  • wzrok,
  • słuch,
  • stan fizyczny,
  • stan psychiczny.

Jeśli lekarz potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, otrzymasz wówczas orzeczenie lekarskie.

Kolejnym krokiem w procesie starania się o prawo jazdy kategorii B jest uzyskanie numeru PKK poprzez złożenie wniosku. Dzięki temu zostanie stworzony Twój osobisty profil kandydata na kierowcę. Z tym dokumentem wystarczy udać się do wybranego ośrodka egzaminacyjnego i rozpocząć kurs. Szkolenie trwa minimum 60 godzin, które obejmuje 30 godzin lekcyjnych teorii oraz 30 godzin zegarowych praktyki.

Kategoria B – czym można jeździć?

Jak wiadomo ta kategoria daje nam uprawnienia do kierowania przede wszystkim samochodem osobowym. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu nie przekracza 3,5 tony oraz przewożenie maksymalnie 9 osób wraz z prowadzącym. Tak właściwie to z tą myślą została stworzona. Z biegiem czasu i zmianami w prawie, kierowcy dostali wyraźnie więcej uprawnień. 

Do pojazdów, którymi można kierować z tym dokumentem zaliczamy między innymi:

Samochody z lekką przyczepą

Masa całkowita takiej przyczepy może przekroczyć 750kg. Należy pamiętać, że w tym przypadku dalej obowiązuje maksymalne 3,5 tony. Samochód musi mieć wystarczającą moc, aby wytrzymać ciężar przyczepy o danej masie.

Jednoślady 

Do tej grupy należą pojazdy o pojemności silnika do 125 m3 oraz mocy nieprzekraczającej 11 kW. Są to zarówno większe skutery, jak i motocykle. Dodatkowo, przy pojemności powyżej 50 cm3 trzeba spełnić dwa warunki: 

  • prawo jazdy musi być posiadane minimum 3 lata 
  • współczynnik mocy do masy pojazdu nie wynosi więcej niż 0,1 kW/kg.

Trójkołowce

Jak wiadomo kierowca może jedynie prowadzić słabsze motocykle. Trójkołowce jednakże nie są objęte żadnymi ograniczeniami. Nie jest tutaj ważna jego moc, masa, oraz pojemność silnika. Ważne jest, aby był homologowany w kategorii L5e.

Czterokołowce

Wyróżniamy tutaj czterokołowca lekkiego, czyli inaczej popularny quad. Jego masa nie może wynosić więcej niż 350 kg, a maksymalna prędkość to 45 km/h. Natomiast czterokołowców wykorzystywanych do przewozu osób, masa nie powinna przekroczyć 400 kg. Przy transporcie różnych towarów, ładunków ciężar nie może przekroczyć 550 kg.

Maszyny rolnicze

Co ciekawe, dzięki tej kategorii możemy pojeździć także kombajnem, a nawet ciągnikiem rolniczym. Dopuszczalna masa całkowita tych pojazdów nie ma większego znaczenia. Traktor natomiast nie może mieć przypiętej z tyłu przyczepy.

Podsumowanie

Jak widać, posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, nadaje możliwość użytkowania wieloma rodzajami pojazdów. Mimo to nadal musimy się upewnić, że wybrany przez nas pojazd jest odpowiedni, aby uniknąć konsekwencji. Nie przestrzeganie prawa może być znacząco dotkliwe dla naszych portfeli.

Sprawdź: Dlaczego w aucie śmierdzi gazem? Przyczyny i rozwiązania

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?