Tutaj jesteś

Marka motocykli – co warto wiedzieć?

5 stycznia 2023 Motocykle marka motocykli


Motocykle sportowe od lat cieszą się popularnością. Istnieje wiele marek motocykli. Warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze.

Sprawdź także: Yamaha yzf 450 ile ma koni?

Motocykle sportowe

Motocykle sportowe powstały po to, żeby jeździć nimi szybko. Przede wszystkim są zwrotne, ale mają też niesamowite przyspieszenie oraz bardzo dobre hamulce. Oprócz tego ich geometria jest aerodynamiczna, co zmusza motocyklistę do przyjęcia pochylonej ku przodowi pozycji. Sporo osób nie wie, jakie elementy budowy motocykla sportowego wpływają na jego osiągi. Jak się okazuje, charakterystyczne elementy dla motocykli sportowych to:
– niewielka masa w porównaniu do mocy, czyli lekkie i wytrzymałe materiały konstrukcyjne
– zaawansowane zawieszenie zapewniające stabilność na widelcu w czasie gwałtownego hamowania oraz wchodzenia ze sporą prędkością w zakręty
– bardzo dobry i wydajny układ hamowania
– szersze i większe opony
– owiewki
– wyżej zainstalowane podnóżki, żeby nogi lepiej przylegały do ciała

Najpopularniejsze motocykle

Warto zaznaczyć, że oficjalnie nie ma jednego podziału motocykli sportowych używanych przez zwykłych użytkowników. Jednakże zostało przyjęte, że w Europie oraz Ameryce Północnej są trzy kategorie. Mowa tutaj o motocyklach lekkich, średnich, a także superbike. Trzeba wiedzieć, że podział ten związany jest przede wszystkim z pojemnością silnika zainstalowanego w pojeździe. Co istotne, do kategorii lekkich motocykli zalicza się te, których pojemność silnika jest mniejsza niż 500 centymetrów sześciennych. To właśnie one zalecane są początkującym użytkownikom oraz mniej doświadczonym kierowcom w prowadzeniu jednośladów. Natomiast do kategorii średniej zaliczane są maszyny z silnikami o pojemności 600 centymetrów sześciennych. Pewne modele mogą brać udział w wyścigach w konkretnych klasach. Warto wiedzieć, że motory typu superbike mają pojemność 1000 centymetrów sześciennych oraz więcej. Niekiedy nazywane są hyperbike bądź hypersport.

Marka motocykli

Warto pamiętać o tym, że najmocniejsze motocykle nadają się głównie do ścigania się po torach. Zwykła, codzienna jazda nimi nie jest ekonomiczna i wygodna. Jest tak, ponieważ takie maszyny palą sporo paliwa, a ponadto mają twarde zawieszenie. Jeżeli motocykl ma być regularnie użytkowany, a przy tym kierowcy zależy na sportowym sznycie, zdecydowanie warto postawić na model adventure bądź sport touring. Takie motocykle są bardzo popularne w naszym kraju. Okazuje się, że najpopularniejsze marki, które oferują motocykle sportowe to Honda, Yamaha, Suzuki, a także Kawasaki. Mowa tutaj o tzw. japońskiej wielkiej czwórce. Do tych marek warto też doliczyć włoskie Ducati oraz MV Agusta. Honda to bardzo popularna w Polsce marka motocyklowa. W zeszłorocznej ofercie zaprezentowała modele:
– Fireblade SP (2 wersje)
– Fireblade (2 wersje)
– CBR650R i CBR500R

Bardzo popularna jest też japońska marka Kawasaki. Ten producent z Japonii oferuje sportowe jednoślady pod marką Ninja. Pośród nich trzeba wymienić trzy wersje. Mowa tutaj o H2, H2 Carbon, a także H2R.

Sprawdź także: Yamaha yzf 250 ile ma koni?

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?