Tutaj jesteś

Jak sprowadzać samochody z USA?

26 kwietnia 2024 Samochody Jak sprowadzać samochody z USA?


Sprowadzanie samochodów z USA to co prawda procedura skomplikowana, ale może przynieść wiele korzyści – zwłaszcza w kontekście unikalności modeli, oszczędności, czy nawet możliwości nabywania starych klasyków. W tym artykule przedstawimy Wam cały proces od A do Z.

Jak sprowadzać samochody z USA?

Sprowadzenie samochodu z USA trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego modelu i dogłębnego sprawdzenia jego stanu technicznego oraz historii. Niezbędne jest również zorganizowanie transportu i sfinalizowanie wszystkich formalności celno-skarbowych. Poniższy artykuł może posłużyć za kompleksowy poradnik w tej sprawie.

Wybór odpowiedniego dealera samochodowego

Pierwszym krokiem jest znalezienie wiarygodnego sprzedawcy samochodów w USA. W tym celu warto skorzystać z takich serwisów jak eBay Motors, Autotrader, czy Cars. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na reputację sprzedawcy. Przeczytanie opinii innych klientów to podstawa. W dodatku warto zadzwonić do dealera i zapytać o szczegóły dotyczące samochodu.

W tym kontekście niezmiernie ważne jest, aby osoba sprzedająca pojazd dysponowała wszystkimi niezbędnymi dokumentami (takimi jak tytuł właściciela). Często zdarza się, że samochód jest 'na zakładzie’ lub jest swoisty „window car”, co w praktyce oznacza, że dealer nie posiada dokumentów na dany pojazd, a jedynie umowę z właścicielem na sprzedaż pojazdu. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność.

Sprawdzenie historii pojazdu

Kiedy mamy już wybranego dealera i auto, warto dokładnie sprawdzić historię pojazdu. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie raportu Carfax czy AutoCheck. Dzięki nim uzyskamy informacje o wszystkich naprawach, wymienianych częściach, a także o przebiegu i ewentualnych wypadkach.

Warto również skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który dokładnie przeanalizuje stan techniczny pojazdu. Tym samym będziemy mieć pewność, że nie kupujemy „kota w worku”.

Nie można pominąć również tak istotnych kwestii jak sprawdzenie, czy auto nie było kradzione, czy miało do czynienia z powodzią. W USA często zdarza się sprzedaż samochodów, które były zalane i choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na bezproblemowe, to w rzeczywistości mogą przysporzyć wiele kłopotów.

Organizacja transportu i formalności celno-skarbowych

Kiedy już mamy pewność, że wybrany samochód jest w odpowiednim stanie, należy zorganizować transport do Polski. Przeważnie samochody są przewożone statkiem, a transport taki trwa około miesiąca. Warto skorzystać z pomoc firmy specjalizującej się w przewozie aut, która ma doświadczenie i odpowiednie kontakty.

Jednym z kluczowych aspektów sprowadzenia samochodu jest odprowadzenie cła i VATu. Warto skonsultować się z ekspertem ds. cła, aby prawidłowo obliczyć wysokość tych opłat. Przy tym trzeba pamiętać, że w przypadku samochodów powyżej 30 lat obowiązuje aż 50% zniżka na cło i VAT, co czyni te pojazdy szczególnie atrakcyjnymi do importu.

Dodatkowo, wzorem USA, trzeba pamiętać o skierowaniu auta na badania techniczne i ubezpieczenie OC. Proces ten może zająć kilka dni, ale jest niezbędny do legalnego użytkowania samochodu w Polsce.

Podsumowując, procedura sprowadzania samochodów z USA wymaga czasu, cierpliwości i pewnej wiedzy. Jednak biorąc pod uwagę atrakcyjność cenową, unikalność modeli i możliwość posiadania klasyków, jest to proces warty rozważenia.

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?