Tutaj jesteś

Grille samochodowe: ich rola i działanie

21 maja 2023 Poradnik Grille samochodowe


Grille samochodowe bywają nazywane różnie: maskownice, atrapy chłodnicy (grille, kratki), ale niezależnie od tego jak będziemy je nazywać ich rola i działania pozostają takie same i to właśnie one będą tematem naszego wpisu. Opiszemy zarówno praktyczne zastosowanie atrapy chłodnicy jak i to jaki wpływ ma ona na to, jak dany model samochodu, czy wręcz cała marka jest odbierana. Zanim jednak do tego przejdziemy, w kilku słowach opiszemy budowę tej części samochodowej.

Budowa grilla samochodowego

Grille samochodowe są najczęściej wykonywane z plastiku, choć są też modele, które wykorzystują bardziej ekskluzywne materiały i mają formę kratki, która jednocześnie chroni zbudowaną z miękkiego aluminium chłodnice, ale z drugiej strony pozwala też na swobodny przepływ powietrza. Poprzeczki kraki są zaprojektowane tak, aby nie tylko dobrze wyglądać, ale również prawidłowo prowadzić strumień zimnego powietrza. Dzięki temu chłodnica może działać optymalnie, a samochód poprawia swoje osiągi.

Praktyczne zastosowanie atrapy chłodnicy

Podstawowym zadaniem grilla samochodowego jest stworzenie miejsca, przez które powietrze będzie mogło wpadać pod maskę, owiewać chłodnice i odprowadzać z niej ciepło. Gdyby to jednak było jej jedyne zadanie, to w miejscu atrapy chłodnicy mogłaby znaleźć się po prostu pusta przestrzeń i otwór. Jednak grill samochodowy ma też inne funkcje. Kolejną z nich jest ochrona delikatnej chłodnicy przed uszkodzeniem powstałym w wyniku uderzenia kamieniem czy innym twardym przedmiotem, który mógł znaleźć się na jezdni.

Wpływ grilla samochodowego na wygląd samochodu

Inną nie mniej ważną funkcją grilla samochodowego jest jego wpływ na ogólny wygląd samochodu. Najczęściej element ten jest tworzony z ozdobnych materiałów i projektowany tak, aby wdzierać się w pamięć i tworzyć unikalny charakter danej marki czy modelu. W przypadku niektórych marek, takich jak BMW, Aston Martin czy chociażby Alfa Romeo, kształt grilla jest charakterystyczną cechą, po której fani motoryzacji rozpoznają markę, nawet jeśli nie znają konkretnego modelu.

 

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?