Planujesz w najbliższym czasie podjąć próbę zdania egzaminu na prawo jazdy? Jeżeli tak to znasz już zapewne ceny kursów jazdy w swojej okolicy. Pozostaje jednak pytanie: ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Przeczytaj poniższy artykuł aby się tego dowiedzieć!
Odpowiednia kategoria prawa jazdy – klucz do bezpiecznego poruszania się po drogach
Decydując się egzamin na prawo jazdy i w ogóle naukę prowadzenia pojazdu kluczowe jest wybranie odpowiedniej kategorii uprawnień. W Polsce istnieje wiele kategorii prawa jazdy. Obejmują one różne rodzaje pojazdów, od małych samochodów osobowych i motocykli po ciężarówki czy autobusy. Jeśli planujesz korzystać głównie z samochodu osobowego, najlepszą opcją będzie kategoria B. Jest ona też najpopularniejszą kategorią spotykaną na polskich drogach.
Koszty związane z prawem jazdy
W dzisiejszych czasach umiejętność prowadzenia samochodu jest coraz powszechniejsza. Prawo jazdy staje się standardem wśród młodych ludzi. Niestety nie oznacza to, że jego zdobycie jest tanie. Poza kosztem egzaminów trzeba liczyć się z kosztownym kursem, a także dodatkowymi opłatami za np. opinię lekarza o zdolności do prowadzenia pojazdu, dodatkowe zdjęcie do prawa jazdy lub samo wydanie dokumentu. Niektóre z tych kosztów mogą znacząco się różnić w zależności od np. regionu, w którym zamierzasz uczyć się jazdy samochodem.
Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? – odpowiadamy!
Wiesz już, że prawo jazdy to nie tylko koszt egzaminu, ale też wielu innych potrzebny rzeczy. Jednak ile kosztuje egzamin na prawo jazdy sam w sobie? Wysokość tej kwoty jest ustalana przez sejmiki danych województw jako uchwały, które są aktem prawa miejscowego. Jednak maksymalne ceny danych typów egzaminów ustalane są odgórnie, w ustawie o kierujących pojazdami. Kwoty te mogą być jednak regularnie zmieniane – zwłaszcza aby brać pod uwagę inflację. Warto też pamiętać, że dane sejmiki przyjmują zazwyczaj maksymalną dopuszczalną cenę egzaminów – w końcu to od nich zależą dochody Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego (w skrócie WORD). Dzięki temu, mimo autonomii w ustalaniu cen egzaminów, w całej Polsce są one dość jednolite. Ile zatem dokładnie zapłacisz za egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy? Egzamin teoretyczny to (niezależnie od wybranej kategorii prawa jazdy) wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Z kolei za praktyczny trzeba już zapłacić około 200 złotych – więcej, jeśli chcesz zdobyć prawo jazdy chociażby kategorii C lub D. Oczywiście za każde podejście do egzaminu należy zapłacić osobno, dlatego w zależności od tego, przy której próbie uda ci się zdać każdy z nich całościowy koszt egzaminów może wynieść od kilkuset do ponad tysiąca a nawet kilku tysięcy złotych! Dlatego lepiej dobrze przygotuj się do egzaminów i zdaj je za pierwszym razem. Pozwoli ci to uniknąć zbędnych wydatków.
Jak zapłacić za egzamin na prawo jazdy?
Wiesz już ile kosztuje egzamin na prawo jazdy. Pojawia się zatem pytanie – jak za niego zapłacić? Najprostszy sposób to dokonać płatności online, na tej samej stronie, na której zapisujesz się na egzamin. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po zapisaniu się. Istnieje też opcja dokonania płatności w Biurze Obsługi Klienta danego WORDu lub przelewem. Jednak dokonanie opłaty przez internetowy system przy zapisie na egzamin jest zdecydowanie najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją. Dlatego też jest ona najpopularniejsza wśród kursantów. Pamiętaj, że opłatę musisz uiścić przed rozpoczęciem egzaminu! Inaczej się on nie odbędzie.
Podsumowanie
Zdobycie prawa jazdy to proces wymagający nie tylko zaangażowania, ale również pewnego nakładu finansowego. Koszty egzaminów, choć mogą wydawać się niewielkie w porównaniu do kosztu kursu. Jednak jeśli potrzebujesz wielu podejść, aby je zdać, ich koszty mogą urosnąć do naprawdę dużych kwot. Koszt pojedynczego egzaminu jest ustalany lokalnie, jednak maksymalna jego wysokość jest ustalana odgórnie dla całego kraju.
Czy warto zainwestować w prawo jazdy? Odpowiedź na to pytanie każdy musi znaleźć sam, biorąc pod uwagę zarówno korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie prawa jazdy, jak i koszty z tym związane. Jednakże, dla wielu osób jest to inwestycja w swobodę i niezależność, która zdecydowanie opłaca się w dłuższej perspektywie.