Tutaj jesteś

Leasing busa – co warto wiedzieć?

5 sierpnia 2024 Samochody Leasing busa


W wielu branżach posiadanie odpowiedniej floty pojazdów jest podstawą efektywnego działania przedsiębiorstwa. Jednak bardzo często zakup samochodów dostawczych wiąże się ze sporym wydatkiem. Co zarówno u początkujących, jak i funkcjonujących na rynku już od pewnego czasu przedsiębiorców, rodzi obawy związane z koniecznością wydania środków pieniężnych i zamrożenia gotówki. Świetną opcją w takiej sytuacji może być leasing busa. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Busy używane są w przedsiębiorstwach z różnych sektorów. Najczęściej jednak korzystają z nich firmy działające w branży turystycznej i przewozowej. Zarówno przedsiębiorcy, którzy chcieliby nabyć swojego pierwszego busa, jak i firmy rozwijające flotę pojazdów, mogą skorzystać z leasingu takich samochodów na określonych warunkach.

Zakup czy leasing?

Przedsiębiorcy, którzy chcą nabyć busa, mają do wyboru kilka możliwości finansowania takiego pojazdu. Pierwszą z nich jest kupno busa za gotówkę. Bez wątpienia jest to szybka i wymagająca najmniej formalności metoda. Jednak wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów finansowych na ten cel. Dlatego nawet przedsiębiorcy, którzy dysponują odpowiednią sumą, często nie chcą mrozić gotówki, kupując pojazd. Alternatywą zakupu busa za gotówkę jest jego leasing. Opcja ta nie obciąża płynności finansowej przedsiębiorstwa i jest opłacalna dla firm, które chcą rozłożyć taki wydatek w czasie. Decydując się na leasing busa, przedsiębiorstwa mogą więc zaoszczędzić kapitał i przeznaczyć go na inne cele, takie jak inwestycje czy rozwój biznesu.

Na czym polega leasing busa?

Leasing jest obecnie jedną z popularniejszych opcji finansowania pojazdów w nowych oraz działających już na rynku firmach. Leasing busa polega na możliwości korzystania z takiego pojazdu przez leasingobiorcę za określoną opłatą i przez określony czas. Wówczas leasingodawca udostępnia firmie pojazd na pewnych warunkach, które znajdują się w umowie, a także załączniku OWU w zamian za regularną płatność rat. W przypadku leasingu samochodu to leasingodawca, czyli podmiot udostępniający busa, jest jego właścicielem. Leasingobiorca może korzystać z samochodu na określonych warunkach, jednak przez okres obowiązywania umowy leasingu nie jest on właścicielem takiego pojazdu. Często jednak po zakończeniu umowy, może go wykupić.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu samochodu dostawczego. Zalicza się do nich leasing operacyjny oraz finansowy. Ten pierwszy polega na udostępnieniu busa na pewien czas za określoną opłatę leasingobiorcy, jednak właścicielem pojazdu przez cały czas trwania umowy pozostaje firma udzielająca leasingu. Po zakończeniu jej obowiązywania leasingobiorca może zwrócić pojazd lub wykupić go za określoną wartość. Na ten rodzaj leasingu decydują się często firmy, które nie chcą ponosić ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu. 

Z kolei leasing finansowy polega na tym, że leasingodawca kupuje busa specjalnie na życzenie leasingobiorcy i udostępnia mu go na pewien czas za określoną miesięczną opłatę. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić pojazd lub zwrócić go leasingodawcy. Ta opcja jest wybierana przez przedsiębiorców ze względu na sporą elastyczność, a także brak konieczności wnoszenia wkładu własnego.

Jakie pojazdy można wziąć w leasing?

Obecnie w leasing można wziąć zarówno samochody osobowe, dostawcze, busy, jak i maszyny rolnicze, a także szereg innych urządzeń. Przedsiębiorstwa, które są więc zainteresowane leasingiem busa, mogą otrzymać różne typy pojazdów dostawczych, na przykład vany dowolnej marki. Dodatkowo mogą skorzystać z leasingu nie tylko nowych busów, ale także używanych. Co więcej, istnieje również opcja sprowadzenia takiego pojazdu z zagranicy w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

Leasing busa pozwala na rozwój przedsiębiorstwa, nie wymuszając konieczności mrożenia kapitału. Przez cały okres trwania umowy leasingu leasingobiorca zobligowany jest do ponoszenia określonych comiesięcznych opłat. Po zakończeniu umowy może zwrócić busa lub go wykupić. Do tej pory jednak właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa.

Artykuł sponsorowany

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?