Tutaj jesteś

Jak włączyć światła drogowe? – krótki poradnik dla kierowców

16 maja 2024 Samochody jak włączyć światła drogowe

Zapewne słyszałeś w swoim życiu o światłach drogowych. Jednak czy wiesz czym one dokładnie są? Dlaczego są tak istotne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze? I przede wszystkim: jak włączyć światła drogowe? Nie ważne, czy dopiero przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy, czy jesteś kierowcą, który potrzebuje drobnego przypomnienia. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o światłach drogowych!

Co to są światła drogowe?

Światła drogowe nazywa się też często światłami “długimi”. To silnie świecące reflektory znajdujące się z przodu samochodu. To od ich mocy i długości snopu światła pochodzi ich potoczna nazwa “długie” – te światła świecą bowiem na bardzo dużą (długą) odległość. Dłuższą niż na przykład światła mijania. Świateł drogowych używa się do oświetlania drogi przed pojazdem w warunkach ograniczonej widoczności – na przykład w nocy. To, co wyróżnia światła drogowe, to fakt, że podczas jazdy można je wielokrotnie włączać i wyłączać – w przeciwieństwie do np. świateł mijania, które należy mieć zawsze włączone. 

Symbol świateł drogowych

Warto pamiętać o tym, jak wygląda symbol świateł drogowych. W końcu to on zapala się na desce rozdzielczej po ich uruchomieniu. Światła drogowe są oznaczane ikoną reflektora z prostymi, poziomymi kreskami. Zazwyczaj podświetla się ona na niebiesko.

Dlaczego światła drogowe są tak istotne?

Wiesz już co to są światła drogowe. Jednak czy wiesz dlaczego są tak istotne? Oto kilka najważniejszych funkcji tych świateł:

Poprawa widoczności

Najważniejszą funkcją świateł drogowych jest poprawa widoczności na drodze po zmroku. Dzięki nim kierowcy mogą dostrzec przeszkody, pieszych, znaki drogowe i inne pojazdy ze znacznie większej odległości. Pozwala na szybszą reakcję i unikanie wypadków.

Bezpieczeństwo innych uczestników ruchu

Światła drogowe pomagają również innym uczestnikom ruchu w dostrzeżeniu Twojego pojazdu. Dodatkowo, na nieoświetlonych drogach wiejskich czy w lesie, gdzie mogą występować zwierzęta, światła drogowe pozwalają im na wcześniejsze dostrzeżenie pojazdu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Ostrzeżenia i sygnały dla innych kierowców

Światła drogowe są często używane do “porozumiewania się” z innymi kierowcami. Ich szybkie włączenie i wyłączenie może na przykład stanowić ostrzeżenie o znajdujących się w pobliżu policjantach lub informację o niewłączonych światłach mijania.

jak włączyć światła drogowe i kiedy należy to zrobić

Kiedy dokładnie używać świateł drogowych?

„Kiedy dokładnie można używać świateł drogowych?” -to pytanie, które warto sobie zadać, zanim zacznie się rozważać jak włączyć światła drogowe. Światła drogowe mogą być używane od zmierzchu do świtu (czyli w nocy), na nieoświetlonych drogach. Można z nich korzystać zamiast łącznie ze światłami mijania. Warunkiem, który należy spełnić jest to, że Twoje długie światła nie oślepią innych uczestników ruchu – kierowców i pieszych poruszających się w kolumnie. Należy je zatem przełączyć na światła mijania jeżeli:

  • jedzie się za innym pojazdem, którego kierowca mógłby być oślepiony przez Twoje światła drogowe
  • zbliża się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej (i istnieje ryzyko, że oślepi się osobę je prowadzącą)
  • z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd (szczególnie jeśli jego kierowca wyłączył swoje długie światła)

Warto pamiętać, że w Polsce nie istnieją przepisy zabraniające używać długich świateł w obszarze zabudowanym. Zasady dotyczące świateł drogowych są takie same dla obszarów zabudowanych i niezabudowanych. Jednak należy mieć na uwadze, że za ich złamanie może grozić mandat.

Jak włączyć światła drogowe? – odpowiadamy!

Odpowiedź na pytanie „jak włączyć światła drogowe?” może wydawać się prosta, jednak nie każdy musi ją znać. Aby zrobić to prawidłowo, warto znać kilka kluczowych kroków:

  1. Zlokalizuj przełącznik świateł – zazwyczaj znajduje się on po lewej stronie kierownicy. Może mieć postać małej dźwigni (manetki), pokrętła, guzika etc. 
  2. Upewnij się, że możesz włączyć światła drogowe – czyli czy na drodze panują warunki pozwalające na używanie tych świateł, na przykład czy z naprzeciwka nie nadjeżdża samochód, którego mogłyby oślepić Twoje światła drogowe.
  3. Włącz światła drogowe – najczęściej wymaga to przesunięcia lewej manetki do przodu, czyli w kierunku deski rozdzielczej. W niektórych modelach samochodów może to jednak wymagać wciśnięcia guzika, etc.
  4. Sprawdź, czy światła się włączyły – na desce rozdzielczej powinna się zapalić odpowiednia kontrolka, informująca o aktywacji świateł drogowych. Upewnij się też, że światła działają prawidłowo, obserwując snop światła przed pojazdem. Powinien znacznie się wydłużyć w stosunku do tego pochodzącego ze świateł mijania. Światło pochodzące z prawego i lewego reflektora powinno być też symetryczne.

Warto pamiętać, że istnieją samochody, w których ten proces będzie wyglądał nieco inaczej. Samochody z kierownicą do ruchu lewostronnego (który obowiązuje na przykład w Wielkiej Brytanii) mogą mieć przełącznik świateł po prawej stronie kierownicy – nie lewej. Coraz częściej można też spotkać samochody, które automatycznie włączają światła drogowe, kiedy tylko ich kamery wykryją panowanie odpowiednich do tego warunków.

Podsumowanie

Światła drogowe to światła samochodu o stosunkowo długim snopie światła. Są one niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze, bowiem znacząco zwiększają widoczność po zmroku. Wiedza o tym, jak włączyć światła drogowe i kiedy ich używać, może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Należy jednak pamiętać o przepisach dotyczących i użytkowania. Nie zapominaj też też, aby regularnie sprawdzać stan swoich reflektorów. Bezpiecznej drogi!

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?