Tutaj jesteś

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla w 2024 roku?

20 maja 2024 Motocykle ile kosztuje przerejestrowanie motocykla

Przerejestrowanie motocykla to proces dość podobny do jego rejestracji. Należy go dokonać chociażby gdy zmienił się właściciel pojazdu. Na przykład kiedy kupiłeś używany (wcześniej zarejestrowany) motocykl. Jest to krok nieunikniony i jak każda formalność, wiąże się z pewnymi kosztami. Ale ile kosztuje przerejestrowanie motocykla w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł aby się tego dowiedzieć! Dokładnie w nim omówimy, co składa się na koszty przerejestrowania motocykla, jakie są wymagane dokumenty, i jakie inne czynniki mogą wpływać na całkowity koszt tego procesu. Zapraszamy do lektury!

Przerejestrowania motocykla — co to oznacza?

W Polsce proces przerejestrowania pojazdu to właściwie rejestracja pojazdu — składa się ten sam wniosek. Jednak przy przerejestrowaniu pojazdu zaznacza się, że był on już wcześniej zarejestrowany, a do wniosku dołącza się nieaktualne tablice rejestracyjne. Aby dokonać przerejestrowania motocykla należy przygotować odpowiednie dokumenty. To, jakie są wymagane, zależy od sytuacji. Osoba kupująca prawie nowy motocykl zarejestrowany w Polsce będzie musiała przygotować nieco inne dokumenty niż osoba kupująca go z zagranicy. Jeszcze inne dokumenty musi przygotować osoba nabywająca zabytkowy motocykl. Dlatego przed udaniem się do urzędu warto dokładnie sprawdzić jakich dokumentów Ty będziesz potrzebować. Jednak ogólnie wymagane mogą być dokumenty takie jak:

 • Wniosek o rejestrację pojazdu
 • Dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu
 • Świadectwo zgodności, wraz z oświadczeniem, w którym znajdą się potrzebne do rejestracji dane i informacje o pojeździe
 • Dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne
 • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badań technicznych (jeśli te w dowodzie rejestracyjnym są nieaktualne)
 • Dowód odprawy celnej (jeżeli pojazd był sprowadzony z zagranicy)
 • Potwierdzenie dokonania opłat w urzędzie
 • Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy za pojazd lub zwolnienie z jej opłacania
 • Dokument potwierdzający zabytkowość motocykla (jeżeli jest zabytkowy)
 • Potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC (umowę ubezpieczenia OC trzeba zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, jest to wymagane, aby mógł on legalnie znaleźć się na drodze)

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla w 2024 roku? – odpowiadamy!

Nadszedł czas odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytanie. Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla? Już śpieszymy z odpowiedzią. Koszt ten wcale nie aż tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Przerejestrowanie motocykla w Polsce wygląda bardzo podobnie do jego rejestracji. Dlatego też podczas tego procesu ponosi się te same koszty. W 2024 roku składają się na nie:

 • Opłata za dowód rejestracyjny – 54 PLN
 • Opłata za komplet nalepek legalizacyjnych – 12,50 PLN
 • Opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 PLN
 • Opłata za tablice rejestracyjne – dla motocykli 40 PLN, dla zabytkowych motocykli 50 PLN, tablice motocyklowe indywidualne 500 PLN
 • Ewentualna opłata za pełnomocnictwo – 17 PLN (jeżeli pełnomocnik nie jest członkiem rodziny i nie jest z niej zwolniony)

Jak można łatwo obliczyć, suma kosztów związanych z przerejestrowaniem motocykla to w 2024 roku wynosi mniej niż 150 PLN (o ile motocykl nie wymaga indywidualnej tablicy rejestracyjnej). Nawet jeżeli są to jedynie koszty poniesione w urzędzie, to naprawdę nie jest to dużo. Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się zachować stare tablice rejestracyjne (i są one w odpowiednim stanie), to koszt przerejestrowania motocykla ten może być jeszcze niższy.

Należy pamiętać, że wszystkie opłaty powinno się uiścić przed złożeniem wniosku o rejestrację motocykla. Dowód uiszczenia opłaty dołącza się do reszty dokumentów składanych razem z tym wnioskiem. Jest to kluczowe dla sprawnego i bezproblemowego przejścia przez proces przerejestrowania motocykla.

Przerejestrowanie motocykla – dodatkowe koszty

Wiesz już ile kosztuje przerejestrowanie motocykla w urzędzie. Jednak jakie jeszcze koszty mogą wiązać się z tym procesem? To zależy od twojego motocykla. Jednak należy też wziąć pod uwagę, że konieczne może okazać się poniesienie opłat takich jak chociażby:

 • Opłata za badania techniczne pojazdu (jeżeli nie posiada aktualnych)
 • Tłumaczenie dokumentów (jeżeli motocykl jest sprowadzony z zagranicy
 • Opłata za wydanie potrzebnych do złożenia wniosku dokumentów
 • Ubezpieczenie OC (które jest konieczne, aby pojazd mógł poruszać się po drogach i może być sprawdzone na przykład podczas odbioru dowodu rejestracyjnego)
ile kosztuje przerejestrowanie motocykla - dokładne koszty

Podsumowanie

Podsumowując, przerejestrowanie motocykla to ważny krok, który każdy właściciel musi podjąć, aby móc legalnie jeździć nim po drodze. Same koszty urzędowe tego procesu mieszczą się zazwyczaj w 150 PLN, choć mogą być wyższe, jeżeli na przykład Twój motocykl potrzebuje indywidualnych tablic rejestracyjnych. Licząc koszty związane z przerejestrowaniem motocykla należy też wziąć pod uwagę koszty związane z chociażby zdobywaniem potrzebnych dokumentów czy ubezpieczeniem OC. Teraz, kiedy już wiesz, ile kosztuje przerejestrowanie motocykla, możesz spokojnie przygotować się do tego zadania, unikając niespodzianek i niepotrzebnych komplikacji.

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?