Tutaj jesteś

Jak włączyć światła postojowe i czym różnią się one od świateł pozycyjnych?

16 maja 2024 Samochody jak włączyć światła postojowe

Światła postojowe to jeden z tych elementów w samochodzie, o których często się zapomina. Dodatkowo bardzo często myli się je ze światłami pozycyjnymi. A przecież, mimo podobnej funkcji, znacząco się one od siebie różnią! Światła postojowe może i nie są używane tak często, ale ich rola w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze jest nie do przecenienia. W tym artykule dowiesz się, jak włączyć światła postojowe, dlaczego są one ważne, jakie są najczęstsze błędy związane z ich używaniem, oraz czym różnią się one od świateł pozycyjnych.

Czym są światła postojowe i kiedy można ich używać?

Światła postojowe to światła samochodowe, których można używać w trakcie postoju lub podczas zatrzymania pojazdu, w warunkach pogorszonej widoczności. Czyli na przykład w przypadku postoju na poboczu przy drodze, zwłaszcza po zmroku czy podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Ich główne zadanie to zapewnienie widoczności, a co za tym idzie – bezpieczeństwa, w takich właśnie sytuacjach. Warto pamiętać, że światła postojowe nie są w Polsce obowiązkową częścią wyposażenia samochodu. Producenci mogą je dodać, jeżeli chcą, ale nie jest to wymagane przepisami. Jeżeli samochód nie posiada świateł postojowych, ich funkcję przejmują po prostu światła pozycyjne. Warto też wiedzieć, że światła postojowe nie są wcale dopuszczane w pojazdach dłuższych niż 6 m i/lub szerszych niż 2 m.

Cechy charakterystyczne świateł postojowych

Światła postojowe mają jeszcze kilka charakterystycznych cech. Po pierwsze można je włączać parami – tylko z prawej lub tylko z lewej strony pojazdu. Podobnie jak działają kierunkowskazy. Dodatkowo, warto pamiętać, że światła postojowe powinno dać się uruchomić niezależnie od tego, czy jest włączony silnik czy nie.

Jak wyglądają światła postojowe?

Najczęściej na światła postojowe składają się cztery reflektory. Dwa z nich znajdują się z przodu pojazdu, a dwa z tyłu. Przednie powinny mieć białą barwę, zaś tylne – czerwoną. W pewnych przypadkach dopuszcza się też światła postojowe koloru żółtego.

Symbol świateł postojowych

Tak jak wszystkie inne światła w samochodzie, światła postojowe mają swój unikalny symbol. Jego znajomość jest kluczowa przy rozważaniach o tym, jak włączyć światła postojowe. Symbol tych świateł to wielka litera “P” z odchodzącymi od niej (w jedną stronę) promieniami.

Dlaczego światła postojowe są ważne?

Światła postojowe są kluczowe w sytuacjach, gdy musisz zatrzymać się w warunkach ograniczonej widoczności, na przykład na poboczu drogi. Pomagają bowiem innym uczestnikom ruchu drogowego zauważyć twój pojazd i odpowiednio zareagować. Znacząco zmniejsza to ryzyko nastąpienia kolizji lub innej niebezpiecznej sytuacji.

jak włączyć światła postojowe i czym różnią się one od świateł pozycyjnych

Jak włączyć światła postojowe? – odpowiadamy!

Jak włączyć światła postojowe? Jest to bardzo proste:

  1. Sprawdź instrukcję obsługi – każdy samochód jest inny, dlatego najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją obsługi twojego pojazdu. W niej znajdziesz dokładne informacje na temat lokalizacji i sposobu działania przełącznika świateł w Twoim aucie.
  2. Zlokalizuj przełącznik świateł – w większości samochodów światła postojowe włącza się za pomocą tego samego przełącznika co kierunkowskazy. Często przybiera on postać małej dźwigni umieszczonej przy kolumnie kierownicy.
  3. Włącz światła postojowe – w większość samochodów posiadających te światła, aby je włączyć, wystarczy wrzucić prawy lub lewy kierunkowskaz, jednocześnie mając wyłaczony silnik. Czasami trzeba jednak dodatkowo wcisnąć odpowiedni przełącznik, dlatego warto wcześniej sprawdzić instrukcję obsługi danego samochodu.

Różnice między światłami postojowymi a pozycyjnymi

Choć terminy „światła postojowe” i „światła pozycyjne” są często używane zamiennie, istnieją znaczące różnice między nimi, takie jak chociażby:

  • Każdy samochód, zgodnie z przepisami, powinien być wyposażony w światła pozycyjne. W przypadku świateł postojowych takiego obowiązku nie ma.
  • Powinna istnieć możliwość uruchomienia świateł postojowych mimo wyłączonego silnika. Nie jest to jednak wymagane w przypadku świateł pozycyjnych.
  • Światła postojowe wykorzystuje się wyłącznie podczas postoju pojazdu. Z kolei świateł pozycyjnych używa się też podczas jazdy.
  • Światła postojowe mogą świecić z tylko jednej strony pojazdu, podczas gdy światła pozycyjne – nie.

Podsumowanie

Światła postojowe, choć często zapominane, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. Wiedza na temat tego, jak włączyć światła postojowe, może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów i używaniu świateł postojowych zgodnie z zaleceniami, aby chronić siebie i innych uczestników ruchu. Pamiętaj też, aby nie mylić ich ze światłami pozycyjnymi. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem za kierownicą, czy doświadczonym kierowcą, znajomość tej prostej, ale ważnej funkcji samochodu jest nieoceniona.

Redakcja okbus.pl

Jesteśmy tu, aby inspirować i informować wszystkich miłośników motoryzacji. Czy jesteś zapalonym motocyklistą, fanem szybkich samochodów, czy po prostu szukasz praktycznych wskazówek – z nami zawsze jesteś o krok do przodu

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?